Representative Hockey

SSV U12 and U16 Boys and Girls State teams – for information click on this link

U13, U15 & U17 Southern Sharks – for information click on this link 

Under 12, under 14 Challenge – for information see HV Zone Challenge

The Southern United Hockey Club is proud of all members who have achieve representative honours and encourages all members who aspire to play hockey at regional, state, national at under age, seniors and masters level to actively pursue their representative hockey dreams.

The club continues to produce junior players of high quality through its various development progrems, i.e. McKenzie’s Skills Clinics, Southern United Hockey Academy and the SU/13 Hockey clinics.  This is reflected in the increasing number of SUHC players earning selection in regional and state outdoor and indoor teams.

Representative selection brings credit to SUHC and we congratulate all of our representative players on their success and actively encourage them to continue to develop their hockey at the elite level.

See some photos of the Southern Players in Representative hockey

Go to 2014 2013 2012 2011 2010 2009

2015 Representative Sides

In 2015  28 Junior players have been selected to play in Victorian outdoor teams, 21 in the “1st” teams, 

2015-2016 Australian Futures Squad
Ashley Bingle (GK), Nathan Ephraums

2015-2016 Victorian High Performance Squads
Emerging Vikings:
Ashley Bingle (GK), Joshua Ephraums, Nathan Ephraums
Emerging Vipers: Alice Arnold, Amy Lawton
Junior Emerging Vikings:  Brad Marais, Josh Mulder
Junior Emerging Vipers: Alice Arnold, Amy Lawton
Academy:  Nicole Amiet, Alice Arnold, Will Carruthers Olivia Downes, Georgia Elston, Billy Hanrahan, Alistair Hart, Hailey Lambert, Amy Lawton, Josie Lawton, Laura Loycke, Charley Malligan, Brad Marais, Crag Marais, Josh Mulder, Pim Okhuizen, Rylan Pease, Christian van der Merwe, Davin Walker, Carlin Walker, Tom Youds.

Under 16 Australian team (to travel in 2016)
Boys: Nathan Ephraums, Josh Mulder (Shadow)
Girls: Amy Lawton (shadow)

2015 Victorian State Outdoor Teams
Under 21 Men: Ed Arnold
Under 18 Men (1): Ashley Bingle(GK), Nathan Ephraums, Josh Mulder, Andrew Nixon
Under 18 Women (1): Alice Arnold(GK),
Under 18 Men (2): Max Dalton, Tom Youds
Under 18 Women (2): Nicole Amiet, Georgia Elston, Charley Malligan
Under 15 Boys (1): Alistair Hart, Brad Marais
Under 15 Girls (1): Olivia Downes, Amy Lawton
Under 15 Boys (2): Pim Okhuizen, Carlin Walker
Under 15 Girls (Train On): Olivia Carruthers
Under 13 Boys (1): Will Carruthers, Billy Hanrahan, Craig Marais
Under 13 Girls (1): Amy Lawton
Under 13 Boys (2): Rylan Pease (GK), Christian van der Merwe, Davin Walker
Under 13 Girls (2): Hayley Lambert, Josie Lawton, Laura Loycke
Under 14 Boys: Trent Symss, Carlin Walker

2015 School Sports Victoria Team
Under 12 Boys: Will Carruthers, Davin Walker
Under 12 Girls: Emilia Downes, Josie Lawton, Laura Loycke
Under 16 Boys: Max Dalton, Nathan Ephraums, Brad Marais, Josh Mulder
Under 16 Girls: Nicole Amiet, Alice Arnold (GK), Amy Lawton

2015 Junior State Championships – Southern Metro Sharks
Under 13 Girls: Emilia Downes, Shayla Jansz, Hayley Lambert, Josie Lawton, Laura Loycke, Olivia Pickering, Evie Stansby, Erin Stimson
Under 13 Boys: Will Carruthers, Dominic Eddy, Nicholas Fitzgerald, Sam Letts, Craig Marais, Aiden Mosford, Lachlan Paice, Rylan Pease (GK), Christian van der Merwe, Davin Walker
Under 15 Girls: Dominique Blatherwick (GK), Olivia Carruthers
Under 15 Boys: Cooper Green-Shiel, Felix Harvey, Ted Harvey, Pim Okhuizen, Ben Rogalsky, Matthijs Slobbe, Trent Symss, Carlin Walker
Under 17 Girls: Nicole Amiet, Alice Arnold (GK) Georgia Elston, Emma Leighton (GK), Charley Malligan
Under 17 Boys: Jack Carlson, Ben Eddy, Sam McLoughney, Mitchel Stutterd.
2015 Junior State Championships – South East Cougars
Under 13 Girls: Emily Butler, Amy Lawton
Under 13 Boys: Charlie Williams
2015 Junior State Championships – Hotshots
Under 17 Boys: Jesse Mulder, Simon Rodgers
2015 Junior State Championships – Wildcats
Under 17 Girls: Ella Copley

2014/2015 Representative Sides

Eleven players from Southern United represented Victoria in the 2014/2015 Indoor Hockey Championships.

2014/2015 Victorian State Indoor Teams
Under 21 Indoor Men: Ed Arnold(GK), Ashley Bingle(GK)
Under 18 Indoor Men: Ashley Bingle(GK), Joshua Ephraums
Under 18 Indoor Women: Alice Arnold(GK)
Under 15 Indoor Boys: Nathan Ephraums, Tom Harris(GK), Joshua Mulder, Andrew Nixon
Under 13 Indoor Girls: Nicola Brooks, Laura Loycke
Under 13 Indoor Boys: Rylan Pease(GK)

2014/2015 Victorian Futures Squad
Joshua Ephraums, Ed Arnold(GK)

2015 Australian Men’s Indoor Development Squad
Ashley Bingle(GK)

2014/2015 Hockey Victoria Junior Academy
Alice Arnold (GK), Nicole Amiet, Olivia Carruthers, Olivia Downes, Georgia Elston, Ashleigh Jones, Amy Lawton, Charley Malligan, Emma Riley, Ashley Bingle GK, Max Dalton,Nathan Ephraums, Billy Hanrahan, Alsitair Hart, Rahul Karri, Craig Marais, Brad Marais, Josh Mulder, Andrew Nixon, Pim Okhuizen, Rylan Pease GK, Ben Rogalsky, Trent Symss, Carlin Walker, Davin Walker

2014 Representative Sides

Twenty five players from Southern United represented Victoria in hockey in 2014. Twenty one  of these were in the “first” Victorian teams. A huge year for Southern United players.

2014 Victorian State Teams
Under 18 Indoor: Joshua Ephraums, Ashley Bingle (GK) (train on)
Under 15 Indoor: Nathan Ephraums
Under 15 Girls (1): Nicole Amiet,Olivia Downes, Emma Riley
Under  15 Girls (2): Alice Arnold(GK), Georgia Elston
Under 15 Boys (1):  Max Dalton, Nathan Ephraums, Josh Mulder, Andrew Nixon, Rahul Karri
Under 15 Boys (2): Thomas Harris(GK), Alistair Hart, Bradley Marais
Under 18 Boys (1): Joshua Eprhraums
Under 18 Boys (2): Ashley Bingle(GK)
Under 21 Men: Joshua Ephraums
Under 13 Boys (1): Craig Marais, Carlin Walker
Under 13 Girls (1): Olivia Carruthers, Amy Lawton
Under 13 Boys (2): Will Carruthers, Billy Hanrahan, Trent Symss
Under 14 Boys: Alistair Hart, Bradley Marais
Under 14 Girls: Olivia Downes

2014 School Sports Victoria State Team
Under 12 Girls: Nicola Brooks, Emily Butler, Amy Lawton, Josie Lawton
Under 12 Boys: Will Carruthers, Billy Hanrahan, Craig Marais
Under 16 Boys: Nathan Ephraums

2014 Victorian U13 teams – ACT Indoor Invitational Tournament Canberra
Boys: Alistair Hart, Felix Harvey, Ben Rogalsky

2014 Southern Metro Sharks Junior State Championships
Under 13 Girls: Dominque Blatherwick(GK), Nicola Brooks, Emily Butler, Olivia Carruthers, Emilia Downes, Isabella Dredge, Hayley Lambert, Amy Lawton, Josie Lawton,
Under 13 Boys: Will Carruthers, Thomas Curtis, Ted Harvey, Craig Marais, Trent Symss, Christian van der Merwe, Carlin Walker, Davin Walker
Under 15 Girls: Nicole Amiet, Olivia Downes, Georgia Eston, Emma Leighton(GK), Charley Malligan, Emma Riley, Bridie Storton(GK)
Under 15 Boys: William Campbell, Max Dalton, Rhy Dyball, Cooper Green-Shiel, Tom Harris(GK), Felix Harvey, Bradley Marais, Sam McLoughney, Josh Mulder, Ben Rogalsky
Under 17 Girls: Laura Cox, Roos Hoving, Laura Johnson, Ashleigh Jones, Lucy White
Under 17 Boys: Ashley Bingle(GK), Benjamin Eddy, Nicholas Gregors, Till Henniges, Rees Leighton, Ryan Mravljak

2014 Southern Metro Sharks Zone Challenge
Under 12 Girls: Dominique Blatherwick(GK), Nicola Brooks, Emily Butler, Mairead Clarke, Emilia Downes, Hayley Lambert, Josie Lawton, Amy Lawton, Laura Loycke, Bella Mahan, Olivia Pickering, Erin Stimson
Under 12 Boys: Jacques Carstens(GK), Max Eddington, Dominic Eddy, Sam Letts, Aiden Mosford, Lachlan Paice, Rylan Pease(GK), Davin Walker, Charlie Williams
Under 14 Boys: Matthew Allen,  Trent Symss, Matthijs Slobbe, Ben Rogalsky, Cooper Green-Shiel, Pim Okhuizen
Under 16 Girls: Nicole Amiet, Alice Arnold(GK), Georgia Elston, Charley Malligan, Bridie Storton(GK)
Under 16 Boys: Ben Eddy

2013 Representative Sides

Sixteen Southern United players represented Victoria in 2013.

2013 Victorian State Teams
U13 Girls: Olivia Downes, Amy Lawton,
U13 Boys: Alistair Hart, Bradley Marais, Carlin Walker. Train on: Craig Marais
U15 Boys: Nathan Ephraums
U14 Girls: Nicole Amiet, Emma Riley Train-on: Georgia Elston
U14 Boys: Max Dalton, Thomas Harris(GK), Josh Mulder

2013 School Sports Victoria State Team – Under 12
Girls: Nicola Brooks, Olivia Carruthers, Amy Lawton,
Boys: Craig Marais and Carlin Walker

2013 Under 18 Victorian State Team
Boys: Joshua Ephraums

2013 Victorian U13 teams – ACT Indoor Invitational Tournament Canberra
Boys: Nathan Ephraums, Alistair Hart, Bradley Marais
Girls: AliceArnold(GK), Emma Leighton(GK)

2013 Southern Metro Sharks Junior State Championships
Under 13 Girls: Olivia Carruthers, Olivia Downes, Isabella Dredge, Amy  Lawton, Josie Lawton
Under 13 Boys:  Matthew Allen, Alistair Hart, Felix Harvey, Craig Marais, Brad Marais, Pim Okhuizen, Trent Symss, Carlin  Walker, Davin Walker
Under 15 Girls: Nicole Amiet, Alice Arnold, Laura Cox, Georgia Elston, Rosalinde Hoving, Charley Malligan, Emma Riley
Under 15 Boys: Max Dalton, Rhy Dyball, Nathan Ephraums, Thomas Harris, Bryce Marquardt, Sam McLoughney, Josh Mulder, Mackenzie Thompson, Tom Youds
Under 17 Girls: Bronte Marquardt, Laura Johnson, Ashleigh Jones
Under 17 Boys:  Ashley Bingle, Nathan D’Souza, Liam Eddington, Joshua Ephraums, William Roberts, Callum Thompson, Jack Spittle
2013  Southern Metro Sharks – Zone Challenge
Under 12 Girls: Nicola Brooks, Olivia Carruthers, Isabella Dredge, Amy Lawton, Josie Lawton, Dom Blatherwick
Under 12Boys: Billy Hanrahan, Craig Marais, Noah Severin, Carlin Walker, Davin Walker
Under 14 Girls: Nicole Amiet, Olivia Downes, Georgia Elston, Emma Leighton, Charley Malligan, Emma Riley,
Under 14 Boys: Max Dalton, Rhy Dyball, Nathan Ephraums, Thomas Harris, Alistair Hart, Felix Harvey, Bradley Marais, Sam Mcloughney, Josh Mulder, Pim Okhuizen
Under 16 Girls: Laura Cox, Roaslinde Hoving
Under 16 Boys: Ash Bingle, Ryan Mravljak, William Roberts, Callum Thompson, Tom Youds

2012  Representative Sides

Twelve Southern United players represented their state in 2012.

2012  Under 16 School Sports Team
Victoria Boys: Loki Whyte and Joshua Ephraums
Tasmania Girls: Ellie Chesterman

2012 Victorian Under 12 School Sports Team
Girls – Amy Lawton and Olivia Downes
Boys – Brad Marais

2012 Hockey Victoria State Team
Under 13 Girls: Nicole Alice Arnold, Emma Riley,
Under 13 Boys: Max Dalton, Nathan Ephraums and Calvin Martinz

2012 Southern Metro Sharks Junior State Championships
Under 13 Boys: Abhinav Sharma, Alistair Hart, Bradley Marais, Calvin Martinz, Carlin Walker, Max Dalton, Nathan Ephraums, Rhy Dyball, William Campbell
Under 13 Girls: Alice Arnold, Amy Lawton, Charley Malligan, Emma Riley, Georgia Elston, Nicole Amiet, Olivia Downes
Under 15 Girls: Alicja Gibert, Ashleigh Jones, Hannah Cole, Laura Cox, Hannah Moss
Under 15 Boys:Callum Thompson, Mackenzie Thompson, Thomas Youds
Under 17  Boys: Nathan D’Souza, Joshua Elston, Joshua Ephraums, Hayden Jones, Jack Marquardt, Ben Wilson

2011 Representative sides

2011 Hockey Victoria State Team 2011 U13 Victorian State Side
Under 13 Boys: George Katsaras
Under 15 Boys: Joshua Ephraums
Under 18 Women:  Olivia Finlayson

2011 U12 School Sport Victoria State Team
Girls: Nicole Amiet, Alice Arnold
Boys: Nathan Ephraums, Calvin Martnz

2011 U16 School Sport Victoria State Team
Girls: Molly Tillbrook, Freya Fajgman
Boys: Jarni Blakkarly, Daniel Sweeney

2011 Southern Metro Sharks
Under 13 Girls: Nicole Amiet, Alice Arnold, Laura Cox, Olivia Downes, Charley Malligan
Under 13 Boys: Max Dalton, Rhy Dyball, Nathan Ephraums, George Katsaras, Calvin Martinz, Bryce Marquardt, Lachlan McLeod, Mackenzie Thompson, Tom Youds.
Under 15 Girls – Hannah Cole, Kirsten Gardiner, Ashleigh Jones, Danielle Luskie, Katelyn Waring
Under 15 Boys – Adam Davey, Nathan D’Souza, Liam Eddington, Joshua Elston, Joshua Ephraums, Callum Thompson, Cameron Wilson, Loki Whyte
Under 17 Girls: Emma Cole, Jordan Lewis, Chloe Mahony
Under 17 Boys: Edward Arnold, Jarni Blakkarly, Lachlan Eddington, Harrison Gee, Thomas Hamilton, Hayden Jones, Jack Marquardt, Alex Ong

2011 U18 Indoor Hockey Team
Men – Ed Arnold
Boys – Nathan Ephraums – train on

2011 U15 Indoor Hockey Team
Girls – Ashleigh Jones – train on
Boys – Nathan Ephraums – train on

2010 Representative Sides

2010  State Team
Under 13 Boys: Calvin Martinz (train on)
Under 15 Girls: Molly Tillbrook, Freya Fajgman
Under 15 Boys: Liam Schinina, Daniel Sweeney, Jarni Blackkaly (Train on)

2010 Hockey Victoria Development Squad
Under 15 Boys: Joshua Ephraums, Alex Ong
Under 15 Girls: Kirsten Gardiner
Under 13 Girls: Loren Tyrrell, Dana Rogers, Alice Arnold
Under 13 Boys: Max Dalton, George Katsaras

2010 VPSSA State Team
Boys: Nathan Ephraums
2010 SSSA State Team
Girls: Emma Cole
Boys: Edward Arnold

2010 Indoor Representative Teams
Under 14 State: Joshua Ephraums
Under 14 Bushrangers: Nathan Ephraums, Daniel Van Der Merwe
Under 16 Bushrangers: Jarni Blackkkarly

2010 Southern Metro Sharks
Under 13 Girls: Loren Tyrrell, Ashleigh Jones, Alice Arnold, Hannah Cole, Ajicja Gibert, Dana Rogers (Lightning)
Under 13 Boys:  George Katsaras, Max Dalton, Calvin Martinz, Joshua Erbacher, Nathan Ephraums, Jayden Gray, Cameron Wilson
Under 15  Girls:   Josephine Campbell, Freya Fajgman, Danielle Luskie, Molly Tillbrook, Kirsten Gardiner, Megan Brooks
Under 15 Boys:  Jarni Blackkarly, Hayden Jones, Liam Schinina, Daniel Sweeney, Jack Marquardt, Joshua Ephraums, Lachlan Whyte, Tom Symons, Daniel Van der Merwe (Eagles
Under 17 Girls:  Emma Cole, Alana Revell, Olivia Finlayson, Miffanwy Smith, Katleen Breede, Courtney Baron, Meg Linnell
Under 17 Boys:   Campbell Jones, Lachlan Eddington, Edward Arnold, Tom Hamilton

2009 Representative Sides

2009 State Team
Under 13 Boys: Joshua Ephraums
Under 13Girls: Kirsty Gardiner
Under 15 Girls: Emma Cole

Hockey Victoria Development Squad
Under 15 Boys: Daniel Sweeney, Tom Symons, Liam Schinina
Under 15 Girls: Molly Tillbrook
Under 13 Girls: Loren Tyrell

2009 VPSSA State Team
Boys: Cameron Wilson
2009 VSSA State Team
Girls: Olivia Finlayson
Boys: Nathan Gardiner

2009 Indoor Representative Teams
Under 14 State: Joshua Ephraums
Under 14 Bushrangers: Nathan Ephraums

2009 Southern Metro Sharks
Under 13 Girls – Kirsten Gardiner, Ashleigh Jones, Loren Tyrell
Under 13 Boys – Joshua Elston, Joshua Ephraums, Nathan Ephraums, Lachlan Whyte
Under 14 Girls – Josephine Campbell, Freya Fajgman, Madeline Rintoul, Molly Tillbrook
Under 14 Boys – Hayden Jones, Liam Schinina, Daniel Sweeney, Tom Symons, Cameron Wilson (reserve GK)
Under 15 Girls – Emma Cole, Jordana Lewis, Megan Linnell
Under 15 Boys – Ben Hughes, Jack Knight

 

2008 Representative Sides

2008 State Team
Under 13 Boys: Liam Schinina, Daniel Sweeney
Under 13Girls: Molly Tillbrook
Under 15 Girls: Olivia Finlayson

2007 Representative Sides

2008 State Team
Under 13Girls: Emma Cole