Moorabbin Junior Awards

Junior Section Trophy Winners
from 1981-2001.

Junior Awards 1996

Junior Awards 1997

BEST & FAIREST JUNIOR
1981 JOHN PURCELL
1982 GREG WHITE
1983 ROBERT CLARKE
1984 STEPHEN PURCELL
ROBERT CLARKE
1985 SIMON DAWKINS
1986 STUART CARRUTHERS
1987 JASON JANSZ
1988 MATHEW BROWN
1989 STEPHEN MAGUIRE
1990 STEPHEN BROWN
1991 LANCE BOYD-CLARK
1992 DANIEL McKAY
1993 LEANNE SMITH
1994 JESSICA JOHNSTON
1995 ADRIAN KUCYK
1996 TIM THOMPSON
1997 MITCHELL SMITH
1998 ROBERT GRAHAM
BEST & FAIREST JUNIOR
Girl and Boy.
1999 LAUREN STEVENSON,
CRAIG HARDHAM
2000 LAUREN STEVENSON,
CRAIG HARDHAM
2001 SARAH ASHWORTH
PAUL MORPHET

 

MIXED COMPETITION FIRST XI BEST TEAM MEMBERS MIXED COMPETITION SECOND XI BEST TEAM MEMBERS
1981 UNDER 8 – STEPHEN BROWN,  TRAVIS OVER
UNDER 10 – MATHEW BROWN
UNDER 12 – SHANE PEACHEY
UNDER 14 – STEPHEN PURCELL
UNDER 16 – MARK GARDINER
1982 UNDER 8 – ADAM ARMSTRONG STEPHEN MAGUIRE
UNDER 10 – DARREN WHITE CAMERON COLSON
UNDER 12 – TRAVIS RENNIE DEAN SINCLAIR
UNDER 14 – SCOTT WHITE PAUL GARDINER
UNDER 16 – ROBERT CLARKE
1983 UNDER 9 – CRAIG MATTHEWS BEN SCULLIN
UNDER 11 – JARROD CLARKE MITCHELL ANGWIN
UNDER 13 – BEN PEACHEY MARK MENERE
UNDER 15 – SCOTT WHITE
UNDER 17 – JOHN LEE
1984 UNDER 9 – DANIEL McKAY STEVEN PENDREY
UNDER 11 – MATTHEW MOSER CAMERON COLSON
UNDER 13 – MATHEW BROWN CHRIS FITZHARRIS
UNDER 15 – MARK LAUGHTON
UNDER 17 – SCOTT WHITE
1985 UNDER 9 – ROD DANIELS CRAIG ROBERTSON,
NARELLE HARRISON
UNDER 11 – GARY BROWN BEN SCULLIN
UNDER 13 – JARROD CLARKE CAMERON COLSON
UNDER 15 – JASON JANSZ CHRIS FITZHARRIS,
MATTHEW OWEN
UNDER 17 – SCOTT WHITE
1986 UNDER 9 – BEN WATERS ZOE HASKER
UNDER 11 – DANIEL McKAY,
SAM WATERS
CAMPBELL ROBERTSON
UNDER 13 – STEPHEN MAGUIRE MATTHEW OWEN
UNDER 15 – MITCHELL ANGWIN, MELISSA CAMERON
UNDER 17 – MARK LAUGHTON
1987 UNDER 9 – BLAKE OVER, TRACEY ARMSTRONG
UNDER 11 – CHRIS MAGUIRE
UNDER 13 – CHRIS CAMPBELL
UNDER 15 – STEPHEN MAGUIRE, STEPHEN BAXTER
UNDER 17 – MITCHELL ANGWIN
1988 UNDER 9 – GLENN CROWHURST RODNEY BROWN
UNDER 11 – STUART CAMPBELL
UNDER 13 – SIMON FIRESTONE, DANIEL McKAY
UNDER 15 – STEPHEN MAGUIRE
UNDER 17 – MITCHELL ANGWIN
1989 UNDER 9 – JAMES O’BRIEN SHANTEL HASTINGS-JONES, SIMON FIRESTONE
UNDER 11 – ADRIAN KUCYK RODNEY BROWN
UNDER 13 – ANDREW GRAHAM
UNDER 15 – SAM WATERS
UNDER 17 – KATHY BOICOS
1990 UNDER 9 – KATHERINE SPALDING SHANTEL HASTINGS-JONES,
SIMON FIRESTONE
UNDER 11 – JASON DAVIDSON
UNDER 13 – ROBERT CARTER CARL JONES
UNDER 15 – CHRIS MAGUIRE
UNDER 17 – TRAVIS OVER
1991 UNDER 9 – ALAN HAMPSON SHAUN PHILLIPS
UNDER 11 – MICHAEL MURPHY PAUL LAYZELL
UNDER 13 – ANDREW SPALDING ANDREW GAWTHORNE
UNDER 15 – BEN WATERS RICHARD GAWTHORNE
UNDER 17 – CHRIS CAMPBELL
1992 UNDER 11 – MATTHEW BOWLER ANDREW COCKER
UNDER 13 – DANNY BENJAMIN SCOTT D’ROZARIO
UNDER 15 – CAMERON JENSZ ADAM WILLWRATH
UNDER 17 – HARLEY OVER JEFF SMIT
1993 UNDER 11 – JASON SIMMONS JENNY SMITH
UNDER 13 – MITCHELL SMITH GREG SMITH
UNDER 15 – CAMERON JENSZ JASON DAVIDSON
UNDER 17 – LUKE RYAN CHRIS MAGUIRE
1994 UNDER 11 – CRAIG HARDHAM LEIGH ELLIOTT
UNDER 13 – ROBERT GRAHAM WILLIAM MILFORD
UNDER 15 – JULIAN PERRY TODD SIMMONS
UNDER 17 – CAMERON TAGGART ROBERT CARTER,
CAMERON PETTIONA
1995 UNDER 11 – KENDALL TRENBERTH KATE SLEETH,
DANIEL BEAVER
UNDER 13 – MARISA BUTTERFIELD VANESSA TOMS
UNDER 15 – MITCHELL SMITH JAMES ANDERSON,
PAUL LAYZELL
UNDER 17 – BLAKE OVER
1996 UNDER 11 – BRETT DEMPSTER BRETT ZIEBELL
UNDER 13 – CRAIG HARDHAM IAN SMYTH
UNDER 15 – ROBERT GRAHAM ANDREW & MATTHEW COCKER
UNDER 17 – JULIAN PERRY POLLY WITTLETON,
KRISTIAN HASTINGS,
DALE ELLIOTT
1997 UNDER 11 – STEVEN DUFFIELD ANDREW GRIBBIN,
LIAM BENCE
UNDER 13 – DANIEL BEAVER MICHAEL SLEETH
UNDER 15 – JASON SIMMONS,
DANIEL MCMAHON
GLENN ELLIOTT
UNDER 17 – JUSTIN WISCHUSEN SIMON HOMPAS
1998 UNDER 11 – STEPHEN HARVEY SHAUN LUZAN
UNDER 13 – STEPHEN STUART LEIGH ELLIOTT,
MATTHEW GALE
UNDER 15 – CRAIG HARDHAM TIM WITHERS
UNDER 17 – LUKE BENJAMIN JASON RAJAKULENDRAN
1999 UNDER 11 – RYAN WITHERS LIAM SCALES
UNDER 13 – BRETT ZIEBELL OWEN ALCORN
UNDER 15 – SHAWN DAVIES JUSTIN D’OFFAY
UNDER 17 – BROOK GALNA JAMES MACRAS
2000 UNDER 11 – RYAN CIRIELLO
UNDER 13 – STEVEN DEMPSTER RYAN WITHERS, SHANE CAMPBELL
UNDER 15 – BRETT DEMPSTER TIM DALE
UNDER 17 – WARWICK BAKER
2001 UNDER 11 – PETER HARVEY
UNDER 13 – ROBERT BREARLEY
UNDER 15 – DWIGHT HULME OWEN PARRY
UNDER 17 – CHRIS CIRIELLO TIM DALE

 

GIRLS COMPETITIONS BEST TEAM MEMBERS
1991 UNDER 15P – KATE MATTHEWS
1992 UNDER 15A – SARAH McKAY
UNDER 17P – LEANNE SMITH
1993 UNDER 15A – JESSICA HALL
UNDER 17A – REBECCA LEECH
1994 UNDER 13A – AMY McKAY
UNDER 15A – JESSICA HALL
UNDER 17A – KATE MATTHEWS
1995 UNDER 13A – DEEANA HOGAN
UNDER 15A – KATE EGAN
UNDER 17A – LAUREN SMALE
1996 UNDER 13A – JENNY SMITH
UNDER 15A – JESSICA KENNY
UNDER 17A – TAMSIN JOHNSTON
1997 UNDER 13A – SARAH ASHWORTH
UNDER 15A – JESSICA KENNY
UNDER 17A – TOBIE WITTLETON
1998 UNDER 13A – JESSICA BENJAMIN
UNDER 15A – AMY MCKAY
UNDER 17A – BELINDA CUPPLES
1999 UNDER 13A – JESSICA NAUGHTON
UNDER 15A – CRYSTAL BECKMANN
UNDER 15 P AMY REA
UNDER 17A – AMY MCKAY, LAUREN STEVENSON
2000 UNDER 13A – JESSIE MORPHET
UNDER 15A – SARAH LAWRENCE
UNDER 17A – SARAH ASHWORTH
UNDER 17S – NICOLA KAUMEYER
2001 UNDER 13P – BRONWYN MENZIES
UNDER 15A – MEGAN BERRIMAN
UNDER 17A – KATE SLEETH
UNDER 17S – RAYMUN GHUMMAN

 

PREMIERSHIPS & SPECIAL AWARDS
1981 UNDER 14 Mixed A
BEST VJHA CLUB – ERNIE JOHNS TROPHY
1984 UNDER 15 Mixed A
BEST VJHA CLUB – ERNIE JOHNS TROPHY
1986 UNDER 9 Mixed South
1988 UNDER 11 Mixed Pennant
BEST VJHA UNDER 17A PLAYER – MATHEW BROWN
1991 UNDER 15 Girls Pennant
UNDER 11 Mixed A
1992 UNDER 17 Girls Pennant
UNDER 17 Mixed South
UNDER 13 Mixed South
BEST VJHA UNDER 17A PLAYER – DANIEL McKAY
BEST VJHA CLUB – ERNIE JOHNS TROPHY
1993 UNDER 17 Mixed South
1994 UNDER 15 Mixed A
1995 UNDER 17 Mixed South
UNDER 13 Girls Pennant
1996 UNDER 17 Mixed A
UNDER 11 Mixed A
UNDER 15 Mixed South
1997 BEST VJHA UNDER 17A GIRL – TOBIE WITTLETON
1998 UNDER 13 Mixed A
1999 UNDER 15 Girls A
2000 UNDER 15 A  Mixed
UNDER 15 Mixed South